EURO POL TOUR - Tour Operator
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Węgry

Węgry

Węgry autokarem

Oferta


Opis kraju

Węgry to kraj położony w Środkowej Europie o nizinnym ukształtowaniu terenu i nie posiadający dostępu do morza. Sąsiadują z Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią, Austrią Obszar kraju jest silnie przekształcony przez człowieka i cechuje go małe zalesienie. Największe rzeki Węgier to Dunaj, Cisa i Drawa. Na Węgrzech leż największe jezioro Europy – Balaton oraz największe na świecie jezioro termiczne Heviz znajdujące się w miejscowości o tej samej nazwie. Węgry zajmują centralną część Kotliny Panońskiej oraz fragmenty Karpat i Alp Wschodnich.

Kuchnia

Wśród Polaków panuje przekonanie, że kuchnia węgierska jest bardzo ostra. Nic bardziej mylnego. Podstawą w kuchni jest oczywiście papryka, która jest przyprawą narodową. Choć przybyła ona do Węgier dopiero w XVIII w. zyskała ogromne uznanie. Wykorzystuję się ją głównie w postaci przyprawy przy czym częściej stosuje się paprykę słodką (Édes-Nemes czyli słodka - szlachetna lub Csemege, a więc delikatesowa) niż paprykę (Erös). Oczywiście nie mniejszym uznaniem cieszy się świeże warzywo. Jest niezbędne chociażby do leczo, do którego stosuje się paprykę podłużną o biało – żółtym kolorze. Ostatnią odmianą papryki używanej w kuchni węgierskiej jest bardzo ostra czuszka. Aby gotować po węgiersku konieczny jest również niezastąpiony smalec.

Będąc na Węgrzech polecamy spróbować:
gulyásleves – to gęsta, zawiesista zupa z mięsa wołowego duszonego z włoszczyzną, pomidorami, czosnkiem i naturalnie z papryką. Czasami dodaje się ziemniaki lub galuszki – małe kluseczki. Jeśli to samo danie ugotujemy w kociołku nad ogniskiem nazywać się ono będzie bogracs.
pörkölty – danie najbardziej przypominające nasz gulasz.
tokány - potrawa z mięsa pokrojonego w paski, natartego pieprzem, duszonego z cebulą, czosnkiem i pomidorami
borjúpaprikás – paprykarz cielęcy, podawany często z kluskami
halászlé – zupa z karpia (czasami z dodatkiem innych ryb) ugotowana z cebulą i papryką
rántott sajt – smażony ser
langosz – placek zmażony na głębokim oleju
Dobos torta – tort z kremem kawowym
gerbeaud (Zserbó) – placek z masą orzechową i dżemem morelowym
gombapörkölt – gulasz grzybowy
lecsó – leczo
kávé – kawa z ekspresu, zazwyczaj przygotowywana na sposób włoski
túrós táska – słodka bułka nadziewana twarogiem
gesztenye puree – purée z jadalnych kasztanów z bitą śmietaną Nie można też zapomnieć o znakomitych węgierskich winach, które dla Węgrów są nie tylko alkoholem, ale przede wszystkim tradycją.

zwiń więcej

Obyczaje

Węgrzy są przyjaźnie nastawieni do Polaków i w powszechnej opinii uważani jesteśmy za przyjaciół. Istotnym problemem jest jednak porozumiewanie się np. w jęz. angielskim np. w sklepach.

Warto pamiętać czytając węgierskie nazwy, że np. literę "s" czytamy jak „sz”, a „sz” jak „s”.

zwiń więcej

Pogoda

Klimat umiarkowany ciepły. Średnie temperatury w lipcu i sierpniu sięgają od 25° do 27°. Z kolei zimą temperatury spadają do około -5°. Aktualna pogoda

Warto zobaczyć

Do najcenniejszych miejsc na Węgrzech, wg listy UNESCO należą:

Budapeszt – panorama nabrzeży Dunaju (m.in. Góra Gellerta), dzielnica zamkowa w Budzie i Andrássy út
Puszta – Park Narodowy Hortobágy     
Cmentarz wczesnochrześcijański w Pécsu     
Krajobraz kulturowy Jeziora Fertö/Nezyderskiego – wspólnie z Austrią     
Krajobraz kulturowy Tokaju
Wieś Hollókő     
Jaskinie Krasu Węgierskiego (Aggtelek) i Krasu Słowackiego oraz Dobszyńska Jaskinia Lodowa w Słowackim Raju – wspólnie ze Słowacją     
Opactwo benedyktyńskie Pannonhalma i jego otoczenie    

zwiń więcej

Informacje praktyczne

 WAŻNE Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.

Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych  z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ

zwiń więcej

Węgry autokarem

Węgry autokarem Mamy nadzieję, że informacje, które znalazłeś powyżej przekonały Cię do tego, że Węgry autokarem to doskonały wybór na najbliższe wakacje. Nie ważne czy jedziesz na wczasy całą rodziną, z ekipą znajomych czy solo, Węgry  autokarem to gwarancja udanych wakacji! Zarezerwuj wakacje Węgry autokarem! 

Witaj na stronie EPT!