EURO POL TOUR - Tour Operator
O EPT / Zadaj pytanie
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Węgry

Opis kraju

Węgry to kraj położony w Środkowej Europie o nizinnym ukształtowaniu terenu i nie posiadający dostępu do morza. Sąsiadują z Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią, Austrią Obszar kraju jest silnie przekształcony przez człowieka i cechuje go małe zalesienie. Największe rzeki Węgier to Dunaj, Cisa i Drawa.

Na Węgrzech leż największe jezioro Europy – Balaton oraz największe na świecie jezioro termiczne Heviz znajdujące się w miejscowości o tej samej nazwie. Węgry zajmują centralną część Kotliny Panońskiej oraz fragmenty Karpat i Alp Wschodnich.

zwiń więcej

Kuchnia

Wśród Polaków panuje przekonanie, że kuchnia węgierska jest bardzo ostra. Nic bardziej mylnego. Podstawą w kuchni jest oczywiście papryka, która jest przyprawą narodową. Choć przybyła ona do Węgier dopiero w XVIII w. zyskała ogromne uznanie.

Wykorzystuję się ją głównie w postaci przyprawy przy czym częściej stosuje się paprykę słodką (Édes-Nemes czyli słodka - szlachetna lub Csemege, a więc delikatesowa) niż paprykę (Erös). Oczywiście nie mniejszym uznaniem cieszy się świeże warzywo. Jest niezbędne chociażby do leczo, do którego stosuje się paprykę podłużną o biało – żółtym kolorze. Ostatnią odmianą papryki używanej w kuchni węgierskiej jest bardzo ostra czuszka. Aby gotować po węgiersku konieczny jest również niezastąpiony smalec.
Będąc na Węgrzech polecamy spróbować:
gulyásleves – to gęsta, zawiesista zupa z mięsa wołowego duszonego z włoszczyzną, pomidorami, czosnkiem i naturalnie z papryką. Czasami dodaje się ziemniaki lub galuszki – małe kluseczki. Jeśli to samo danie ugotujemy w kociołku nad ogniskiem nazywać się ono będzie bogracs.
pörkölty – danie najbardziej przypominające nasz gulasz.
tokány - potrawa z mięsa pokrojonego w paski, natartego pieprzem, duszonego z cebulą, czosnkiem i pomidorami
borjúpaprikás – paprykarz cielęcy, podawany często z kluskami
halászlé – zupa z karpia (czasami z dodatkiem innych ryb) ugotowana z cebulą i papryką
rántott sajt – smażony ser
langosz – placek zmażony na głębokim oleju
Dobos torta – tort z kremem kawowym
gerbeaud (Zserbó) – placek z masą orzechową i dżemem morelowym
gombapörkölt – gulasz grzybowy
lecsó – leczo
kávé – kawa z ekspresu, zazwyczaj przygotowywana na sposób włoski
túrós táska – słodka bułka nadziewana twarogiem
gesztenye puree – purée z jadalnych kasztanów z bitą śmietaną Nie można też zapomnieć o znakomitych węgierskich winach, które dla Węgrów są nie tylko alkoholem, ale przede wszystkim tradycją.

zwiń więcej

Obyczaje

Węgrzy są przyjaźnie nastawieni do Polaków i w powszechnej opinii uważani jesteśmy za przyjaciół. Istotnym problemem jest jednak porozumiewanie się np. w jęz. angielskim np. w sklepach.
Warto pamiętać czytając węgierskie nazwy, że np. literę "s" czytamy jak „sz”, a „sz” jak „s”.

Pogoda

Klimat umiarkowany ciepły. Średnie temperatury w lipcu i sierpniu sięgają od 25° do 27°. Z kolei zimą temperatury spadają do około -5°. Aktrualna pogoda - na: http://www.meteoprog.pl/pl/weather/Budapest/

Warto zobaczyć

Do najcenniejszych miejsc na Węgrzech, wg listy UNESCO należą:
Budapeszt – panorama nabrzeży Dunaju (m.in. Góra Gellerta), dzielnica zamkowa w Budzie i Andrássy út
Puszta – Park Narodowy Hortobágy     
Cmentarz wczesnochrześcijański w Pécsu     
Krajobraz kulturowy Jeziora Fertö/Nezyderskiego

– wspólnie z Austrią     
Krajobraz kulturowy Tokaju
Wieś Hollókő     
Jaskinie Krasu Węgierskiego (Aggtelek) i Krasu Słowackiego oraz Dobszyńska Jaskinia Lodowa w Słowackim Raju – wspólnie ze Słowacją     
Opactwo benedyktyńskie Pannonhalma i jego otoczenie    

zwiń więcej

Informacje praktyczne

  WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://polakzagranica.msz.gov.pl z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ:
https://polakzagranica.msz.gov.pl/  
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

zwiń więcej