EURO POL TOUR - Tour Operator
Uwaga
Szanowni Klienci,
biorąc pod uwagę obecną nadzwyczajną sytuację, w trosce o zdrowie Wasze oraz naszych pracowników do odwołania pracujemy dla Państwa zdalnie, spoza siedziby Biura. Wszystkie pytania, życzenia np. zmiany terminu wyjazdu czy też nowe rezerwacje oraz wszystkie inne bieżące sprawy prosimy kierować mailowo na adres rezerwacja@europol.com.pl, realizacja@europol.com.pl lub europol@europol.com.pl w godzinach 10.00-16.00 w dni powszednie. Staramy się odpowiadać niezwłocznie lecz nie później niż tego samego dnia.
Liczymy na zrozumienie i pozdrawiamy, Euro Pol Tour
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Szwajcaria

Szwajcaria

Szwajcaria autokarem

Oferta


Opis kraju

Szwajcaria (Konfederacja Szwajcarska) to państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Funkcję stolicy pełni Berno, będące siedzibą rządu. Szwajcaria jest konfederacją państw tj. 26 kantonów o bardzo dużej autonomii.

Szwajcaria jest państwem górzystym. Graniczy z Austrią i Liechtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Jest jednym z najmniejszych państw Europy. Alpy zajmują południową, południowo-zachodnią i wschodnią część kraju. Część granicy z Niemcami i Austrią przebiega przez Jezioro Bodeńskie, a Jezioro Genewskie stanowi część granicy z Francją.
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Konfederacja Szwajcarska
Powierzchnia: 41 285 km²
Ludność: ok. 8 211 700
Stolica: brak, jej funkcję pełni Berno
Waluta: frank szwajcarski (CHF)
Język: języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz (retoromański)
Religie: dominującą religią jest chrześcijaństwo - w dużej części katolicyzm, w mniejszej - różne wyznania protestanckie, w tym kalwinizm
Najwyższy punkt: Dufourspitze 4634 m n.p.m.
Największe jezioro: Jezioro Genewskie

zwiń więcej

Kuchnia

Bez wątpienia tradycyjnym specjałem szwajcarskim jest fondue robione z roztopionego sera szwajcarskiego takiego jak np. gruyère, podgrzewanego się w specjalnym kociołku z dodatkiem  m. in. czosnku i białego wina. Warto też posmakować wspaniałej szwajcarskiej czekolady oraz wina.

Obyczaje

Zwyczaje i tradycje mają do dzisiaj ugruntowane miejsce w życiu codziennym Szwajcarów. Eksperci Switzerland Tourism wybrali 10 najautentyczniejszych oraz najciekawszych tradycji w Szwajcarii.

1 Sery alpejskie –w chalet Lioson d’Enbas można przyjrzeć się produkcji sera
2 Muzyka folkowa – koncerty zespołów z regionu Appenzell w górskim schronisku w Bollenwees
3 Róg alpejski (Alphorn) – w Nendaz można samemu zadąć w róg alpejski
4 Uroczysty spęd bydła z pastwisk (Alpabzug) – przystrojone krowy w Charmey
5 Sianokosy (Wildheuen) – wędrówka na górę Rophaien wzdłuż stromych pól
6 Jodłowanie – naucz się tej sztuki w KlangWelt w Toggenburgu
7 Modlitwa alpejska (Betruf) – wsłuchaj się w modlitwę pasterzy na hali Musenalp
8 Wymachiwanie flagami (Fahnenschwingen) – machanie flagami w powietrzu w Brunnen
9 Tradycyjne zapasy (Schwinget) – w Kemmeriboden spróbuj swoich sił w tradycyjnym sporcie Schwinget
10 Szwajcarski sport Hornussen – w Hergiswil można się przekonać, jak wiele zabawy dostarczają ludowe sport

zwiń więcej

Warto zobaczyć

Najpiękniejsze miejsca, wpisane na listę UNESCO:

Opactwo Sankt Gallen     
Klasztor benedyktynów św. Jana w Müstair     
Zespół zabytkowy w Bernie     
Trzy zamki, mury i fortyfikacje miasta Bellinzona     
Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn     
Monte San Giorgio (wpis transgraniczny wraz z Włochami)     
Winnice w Lavaux     
Linie kolei retyckiej przez przełęcze Albula i Bernina (wpis transgraniczny z Włochami)     
Szwajcarska arena tektoniczna Sardona     
Układ urbanizacyjny miast zegarmistrzowskich La Chaux-de-Fonds / Le Locle     
Prehistoryczne osady na palach (wspólnie z Austrią, Francją, Niemcami, Słowenią, Włochami)

zwiń więcej

Informacje praktyczne

PRZEPISY WJAZDOWE

Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Wjazd bezwizowy przy pobycie do 90 dni. Szwajcaria jest stroną Układu z Schengen.
PRZEPISY CELNE
Nie ma też restrykcji celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. Należy przestrzegać zakazu wwożenia broni ostrej i gazowej, rozpylaczy, paralizatorów, noży, zwłaszcza otwieranych jedną ręką (sprężynowe, motylkowe), a także bagnetów, pałek itp. Obowiązują ograniczenia w przywożeniu mięsa i wyrobów mięsnych - zasadniczo wolno wwieźć 500 g na osobę.
Przy wwozie psów lub kotów na terytorium Szwajcarii wymagane jest świadectwo szczepień oraz odpowiednie znakowanie w formie tatuażu lub mikrochipu.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa w formie rocznej winiety (do nabycia na przejściach granicznych). Zimą zalecana jest jazda na oponach zimowych, a w niektóre regiony górskie, np. okolice Davos, należy zimą zabierać łańcuchy. Nie można korzystać z tzw. urządzeń antyradarowych - grozi za to kara grzywny oraz konfiskata aparatury. W Szwajcarii istnieje zakaz tzw. dzikiego noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach. Za złamanie tego zakazu grożą dotkliwe mandaty. Od 1 stycznia 2014 obowiązuje nakaz poruszania się z włączonymi światłami przez całą dobę. Osoba nie mająca zameldowania w Szwajcarii nie ma możliwości uzyskania mandatu kredytowego - należność należy opłacić na miejscu.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Nie ma większego zagrożenia przestępczością, jednak zdarzają się kradzieże pieniędzy i dokumentów (zwłaszcza w dużych miastach, jak Zurych czy Genewa, na lotniskach i na dworcach kolejowych).
WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ

zwiń więcej

Witaj na stronie EPT!