Opis kraju
Słowenia jest jednym z najbardziej zamożnych i rozwiniętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To niewielki lecz bardzo interesujący kraj, nazywany często „Europą w miniaturze”. Usytuowany jest nad Morzem Adriatyckim (długość wybrzeża 46,6 km) i graniczy na zachodzie z Włochami, na północy z Austrią, na południu i południowym wschodzie z Chorwacją, na północnym wschodzie z Węgrami. Słowenię zazwyczaj kojarzymy z jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych jaskiń na świecie - Jaskinią Postojna oraz z Ljubljaną - stolicę i największe miasto tego kraju, którą mijamy w drodze do Chorwacji. Tymczasem jest to kraj bardzo zróżnicowany. Znajdziemy tu zarówno przepiękne góry, czyste jeziora, morze, senne, portowe miasteczka, jak i duże metropolie.
Warto oczywiście zatrzymać się w stolicy kraju w Ljubljanie - z przepiękną starówką, pałacami, barokowymi kościołami, malowniczymi mostami i galeriami. Ale prawdziwie urzekające jest wybrzeże z pięknymi plażami i klifami. Najbardziej znany kurort – Portorož, czyli Port Róż, położony w piaszczystej zatoce zachwyca elegancką nadmorską promenadą, przystanią jachtową, palmami i ogrodami.
Słowenię tradycyjnie dzieli się na następujące regiony:
- Przymorze (Primorska) - część Przymorza znajduje się na terytorium Włoch; do tego regionu zaliczana jest między innymi słoweńska Istria (slovenska Istra).
- Kraina (Kranjska)
- Karyntia (Koroška)
- Styria (Štajerska)
- Prekmurje (Prekmurje).
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Republika Słowenii
Jest członkiem Unii Europejskiej.
Powierzchnia: 20 273 km²
Ludność: ok. 2 061 623
Stolica: Ljubljana
Waluta: 1 euro = 100 centów (EUR, €) (EUR)
Język: słoweński (oficjalny); inne języki: chorwacki, serbski; węgierski, włoski i niemiecki w regionach przygranicznych
Religia dominująca: rzymski katolicyzm
Największe rzeki: Sawa i Drawa wpadające do Dunaju, Socza, Mura, Krka, Kupa
Największe jeziora: Jezioro Cerknickie oraz górskie Bohinj i Bled.
Największe miasta: stolica Lublana, Maribor, Novo Mesto, Celje, Kranj
Najwyższy punkt: w Alpach Julijskich - Triglav (2864 m n.p.m.)
Kuchnia
Słowenia słynie z różnorodnej kuchni będącej kompozycją kuchni włoskiej, alpejskiej i środkowoeuropejskiej (zwłaszcza austriackiej i węgierskiej). Istnieje tu wiele odmian regionalnych, współgrających z klimatem, historią i kulturą regionu. Słowenię dzieli się aż na 23 regiony gastronomiczne.
W nadmorskich miasteczkach znajdziemy wszelkie możliwe, przepyszne kombinacje potraw z ryb i owoców morza oraz wyśmienite wina - m. in. refošk (gatunek czerwonego wina) i malvazija (gatunek białego wina).
Do tradycyjnych potraw Słowenii zalicza się m. in.:
- prekmurska gibanica – wielowarstwowe ciasto
- idrijski žlikrofi - pierożki
- potica - pyszne słoweńskie ciasto przypominające troszkę naszego makowca czy drożdżową babę
- kranjska klobasa - kiełbasa
- belokranjska pogača - place
- jota – zupa na bazie kiszonej kapusty i fasoli
- štrukli – rodzaj klusek
- frika – smażone ziemniaki z potartym serem i rozbełtanym jajkiem
- pršut – szynkę suszoną na słońcu i wietrze
- potica – świąteczne ciasto, drożdżowa rolada z nadzieniem orzechowym, w innych wariantach także makowym lub estragonowym
Znane wina słoweńskie
- Cviček – lekkie, czerwone
- Teran – mocne, czerwone
- Rebula – białe, wytrawne
- kranjska medica - miód pitny
W restauracjach znajdziemy szeroki wachlarz potraw z kuchni europejskiej i regionalnej.
Obyczaje
Słowenia jest typowym zachodnioeuropejskim krajem, więc obowiązujące tam normy i zwyczaje nie odbiegają od naszych. Słoweńcy zazwyczaj są pomocni i otwarci na obcokrajowców. Przeważająca większość mieszkańców to rdzenni Słoweńcy. Są tu jednak wyraźne mniejszości narodowe - Węgrów i Włochów.
Językiem urzędowym jest słoweński, który dla Polaków nie jest tak przystępny jak np. chorwacki. Zdecydowana większość mieszkańców posługuje się jednak językiem angielskim w stopniu co najmniej komunikatywnym.
Przebywając w Słowenii warto zakupić lokalne wino, które będzie świetnym prezentem dla rodziny po powrocie z wakacji.
Święta: 1 i 2 stycznia, 8 lutego (Słoweński Dzień Kultury), Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny, 27 kwietnia (Dzień Walki z Okupantem), 1 i 2 maja, 25 czerwca (Święto Narodowe), 15 sierpnia, 31 października (Dzień Reformacji), 1 listopada, 25 i 26 grudnia.
Pogoda
Na wybrzeżu - klimat śródziemnomorski, w głębi kraju - kontynentalny/umiarkowany zbliżony do klimatu jaki występuje w Polsce, w górach - alpejski.
zwiń więcejInformacje praktyczne
PRZEPISY WJAZDOWE
Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Wjazd bezwizowy przy pobycie do 90 dni.
PRZEPISY CELNE
Zakup i przewóz towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie mających charakteru handlowego jest zgodny z obowiązującymi normami unijnymi. Kontrola celna może być prowadzona przez powołaną do tego służbę (carina, carinska uprava) na całym terytorium państwa. Podczas przewozu zwierząt domowych (np. psy, koty) wymagane jest posiadanie jednolitego europejskiego dokumentu podróży dla zwierząt (tzw. "niebieska książeczka"), zawierającego informację o szczepieniach i stanie zdrowia zwierzęcia. Zwierzę musi być także oznakowane w sposób umożliwiający jego identyfikację (tatuaż lub czip elektroniczny).
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania w Słowenii z opieki medycznej na zasadach określonych dyrektywami Unii Europejskiej. W przypadku wyjazdu turystycznego, posiadaczom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wystawianej przez wojewódzki oddział NFZ, przysługuje prawo do nieodpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej u lekarzy, którzy mają podpisaną umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije - ZZZS). W odniesieniu do niektórych świadczeń oraz lekarstw, obowiązuje zasada współodpłatności (od 5% do 75% wartości usługi). Wizyta w prywatnej przychodni u lekarza ogólnego kosztuje ok. 60 EUR. W wypadkach nagłych można zgłaszać się bezpośrednio do szpitala bez skierowania, okazując EKUZ. Poziom opieki medycznej jest dobry. Większość lekarzy posługuje się językami obcymi, głównie angielskim lub niemieckim. Z uwagi na występujące przypadki boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze, osobom, które planują wycieczki i biwakowanie na terenach leśnych zalecane jest wcześniejsze szczepienie. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
- Honorowane jest polskie prawo jazdy.
- Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle muszą posiadać ważną winietę. W momencie zakupu, cyfry oznaczające dzień i miesiąc początku ważności muszą zostać przedziurkowane przez sprzedawcę. Winiety można nabyć na stacjach benzynowych w Słowenii i w regionach przygranicznych krajów sąsiadujących, a także na pocztach i w kioskach na terytorium Słowenii.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.
BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością w Słowenii nie jest znaczne. W miejscowościach wypoczynkowych i miejscach popularnych wśród turystów wskazane jest jednak zachowanie ostrożności i troski o dokumenty oraz pieniądze z uwagi na zdarzające się przypadki kradzieży kieszonkowych.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Sklepy czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 19.00, w soboty od 8.00 do 15.00. Duże sklepy i hipermarkety czynne są do 21.00. W niedziele czynne są jedynie niektóre sklepy, z reguły do godz. 15.00.
Banki czynne są w godz. 8.00-17.00 (często z przerwą w godz. 13.00-15.00), w soboty jedynie nieliczne oddziały czynne są do godz. 12.00.
Urzędy przyjmują interesantów z reguły w godzinach 8.00 - 15.00, jeden dzień w tygodniu także do godziny 17.00 lub 18.00.
Z uwagi na niewielką popularność, gaz LPG dostępny jest jedynie na nielicznych stacjach benzynowych.
Powszechnie płacić można kartami bankowymi i kredytowymi. Sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta.
Telefony alarmowe: Policja 113, Straż pożarna i Pogotowie ratunkowe 112, Pomoc drogowa AMZS 987, informacja telefoniczna 1188.
Aktualne informacje turystyczne dostępne są na stronie internetowej: www.slovenia.info.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowenii
ambasador: Cezary Król
Słowenia, Lublana, Bežigrad 10, 1000
Tel.: +386 1 436 47 18 Tel.: +386 1 436 47 12 Tel. dyżurny: +386 41 750 508
[email protected]
WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych l z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ