EURO POL TOUR - Tour Operator
Uwaga
Szanowni Klienci,
biorąc pod uwagę obecną nadzwyczajną sytuację, w trosce o zdrowie Wasze oraz naszych pracowników do odwołania pracujemy dla Państwa zdalnie, spoza siedziby Biura. Wszystkie pytania, życzenia np. zmiany terminu wyjazdu czy też nowe rezerwacje oraz wszystkie inne bieżące sprawy prosimy kierować mailowo na adres rezerwacja@europol.com.pl, realizacja@europol.com.pl lub europol@europol.com.pl w godzinach 10.00-16.00 w dni powszednie. Staramy się odpowiadać niezwłocznie lecz nie później niż tego samego dnia.
Liczymy na zrozumienie i pozdrawiamy, Euro Pol Tour
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Litwa

Litwa

Litwa autokarem

Oferta


Opis kraju

LITWA

(Republika Litewska)
Stolica: Wilno
Waluta: euro, 1 EUR = 100 centów
Język urzędowy: litewski
Inne języki: rosyjski, polski, angielski
Litwa, Republika Litewska – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
Pierwsza wzmianka o Litwie pochodzi z 14 lutego 1009, jednak państwo litewskie powstało dopiero w XIII wieku. W XIV wieku ówczesne Wielkie Księstwo Litewskie było największym państwem w Europie, w 1385 weszło w związki z Polską, które przerodziły się w 1569 w trwałą unię realną (unia lubelska). W latach 1795–1918 Litwa znajdowała się pod władzą rosyjską. W 1918 powstała niepodległa Republika Litewska, w 1940 przekształcona w Litewską Socjalistyczną Republikę Radziecką. 11 marca 1990 Litwa ogłosiła deklarację niepodległości.

zwiń więcej

Kuchnia

Kuchnia litewska, choć mało oryginalna ze względu na burzliwą historię naznaczona wpływami kuchni: rosyjskiej, ukraińskiej, polskiej, tatarskiej, białoruskiej oraz żydowskiej, ceniona jest na całym świecie. Znany jest: chłodnik litewski, kołduny, różnego rodzaju pierogi, cepeliny, kugielis, łabas. Łabas po litewsku znaczy pozdrowienie. Kuchnia litewska jest bowiem odzwierciedleniem gościnnej natury Litwinów, którzy są pogodni, otwarci. Lubią tańczyć i śpiewać, i cenią sobie tradycję.

Pogoda

Litwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, morskiego - na Zachodzie i kontynentalnego - na Wschodzie kraju. Występują tu cztery pory roku odpowiadające polskim. Średnia temperatura zimą waha się pomiędzy -3 °C a -8 °C, latem zaś wynosi ok. 17 °C.

Kiedy najlepiej pojechać na Litwę? Najlepszą porą na wyjazd na Litwę jest lato, gdyż temperatury wtedy są najwyższe, a opady najmniejsze.
Aktualna pogoda na Litwie: KLIK

zwiń więcej

Warto zobaczyć

Wilno - najpiękniejsze miasto Litwy zarówno pod kątem zabytków, jak i specyficznego klimatu. Na turystów czeka Senamiestis czyli wileńska Starówka z licznymi kościołami, rezydencjami i kamienicami. Spacer nad rzeka Wilią, odpoczynek przy katedrze i podziwianie uroków Baszty Giedymina czy Góry Krzyży.

Troki - szczególnie piękny i chyba najciekawszy na Litwie obiekt, to zamek na wyspie jeziora Gelve. Zachowany w doskonałym stanie, symbol nie tylko czasów litewkiej siły, ale również Krzyżaków, którzy gościli tu przez pewien czas. To jedyna w Europie twierdza na wodzie pochodząca z okresu gotyku. Troki to jednak nie tylko zamek, ale również doskonale rozwinięta społeczność Karaimów i starannie kultywowane tradycje tej grupy etnicznej. Architektura i świątynie do tej pory trwają tu w stanie niezmienionym.
Kowno - miasto określane jako drugie w kraju, szczególnie pięknie usytuowane przy ujściu Wilii do Niemna, na terenach zielonych, bogatych przyrodniczo. Centrum przemysłowe i kulturalne. Samo miasto posiada specyficzny urok spokojnego, starego grodu z katedrą w centralnym punkcie, szerokimi alejami z mnóstwem drzew i zamkiem na pamiątke dawnych czasów.
Kłajpeda - Litwini określaja Kłajpedę jako "bramę na świat". Ogromny port przeładunkowy, z mnóstwem masztów i wysokich, strzelających w niebo żurawii robi wrażenie. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć wielkie oceaniczne statki transportowe. Poza tym turystów zaprasza Muzeum Morskie z akwarium i delfinarium, kilka muzeów, parki i oczywiście plaże.
Parki narodowe - koniecznie na Litwie trzeba zajrzec do parków narodowych, gdzie w postaci nienaruszonej można podziwiać fantastyczną przyrodę klimatu umiarkowanego. Najważniejsze parki są trzy: Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, Dzukijski Park Narodowy oraz Auksztocki Park Narodow.

zwiń więcej

Informacje praktyczne

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Litwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatelom UE oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu.
PRZEPISY CELNE
Obywatele RP wjeżdżający i wyjeżdżający z Litwy nie podlegają ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego, a nie na sprzedaż, i nie przekraczają unijnych limitów. Sprzedaż lub przekroczenie unijnych limitów grozi konfiskatą towarów oraz dodatkowymi karami np. odebraniem pojazdu, którym towary były przewożone. Według Dyrektywy UE z 2008 r. dopuszczalne limity towarów akcyzowych przeznaczonych do własnego użytku to:
- 800 szt. papierosów
- 400 szt. cygaretek
- 200 szt. cygar
- 1 kg tytoniu
- Napoje spirytusowe 10 l
- Pośrednie 20 l
- Wino 90 l w tym 60 l. wina musującego
- Piwo 110 l

zwiń więcej

Witaj na stronie EPT!