EURO POL TOUR - Tour Operator
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Holandia

Holandia

Holandia autokarem

Oferta


Opis kraju

Stolica: Amsterdam

Ludność: 16,5 mln
Obszar: 41,5 tys. km²
Gęstość zaludnienia: 395 osób/km²
Język urzędowy: holenderski
Waluta: 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Największe miasta : Amsterdam, Rotterdam, Haga
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Święta Narodowe: 30 kwietnia (rocznica wstąpienia na tron w 1980 r. królowej Beatrix)
Skład etniczny: Holendrzy- 96%, Turcy- 1%, Marokańczycy- 1%, Niemcy- poniżej 1%
Wyznanie: katolicy (36%), protestanci(26%), muzułmanie (3%), bezwyznaniowcy (35%)
Numer kierunkowy: +31

zwiń więcej

Kuchnia

Pisząc o kuchni holenderskiej nie sposób nie wspomnieć o serach, które są jednym ze znaków rozpoznawczych tego kraju. Intensywność smaku sera uzależniona jest od stopnia ich dojrzałości i można je podzielić na: jong (delikatny), belegen (intensywny), oud (ostry). Holendrzy wytwarzają niezliczone rodzaje serów, a ich nazwy często pochodzą od nazw miast np. Gouda, Edam. Głównym napojem spożywanym do posiłków jest… piwo. Najbardziej znane z nich to Heneken, Grolsch, Amstel. Bardzo rozpowszechniona jest także kawa, której to Holendrzy piją ogromne ilości. W niektórych statystykach wyczytać można, iż kraj ten znajduje się na drugim miejscu co do ilości spożywanej kawy, tuż za Szwedami.

Obyczaje

Holandia słynie z tradycyjnego stroju ludowego, którego najbardziej znanym elementem są chodaki. Używane przez holenderskich farmerów od lat, dopiero niedawno zostały zatwierdzone przez Unię Europejską jako obuwie robocze, które jest tanie, wytrzymałe i bezpieczne. Warto pamiętać, że chodaki są w Holandii nie tylko symbolem, miłą pamiątką chętnie kupowaną przez turystów, ale także obuwiem używanym na co dzień. Przepięknym elementem krajobrazu holenderskiego oraz nieodłącznym symbolem tego kraju są tulipany. W Holandii można podziwiać ogromne pola porośnięte tymi kwiatami. Warto również wiedzieć, iż Holendrzy specjalizują się w tworzeniu przeróżnych mieszanek kolorystycznych tulipanów, które słynne są na całym świecie.

Pogoda

Klimat Holandii jest morski, umiarkowany i ciepły. Średnia temperatura stycznia wynosi od +1 °C na wschodzie do +3 °C na zachodzie. Natomiast w lipcu od +17 °C do +19 °C, w głębi kraju do +20 °C. Mała amplituda roczna temperatur jest wynikiem zachodnich i południowo-zachodnich wiatrów, które łagodzą upały i chłody zimowe. Średnia roczna suma opadów wynosi 750 mm. Częstym zjawiskiem są mgły. Aktualna pogoda w Holandii: KLIK

Witaj na stronie EPT!