EURO POL TOUR - Tour Operator
 1. Strona główna
 2. Nasze kierunki
 3. Grecja

Grecja

Grecja autokarem

Oferta


Opis kraju

Grecja (Republika Grecka) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią (od północy), oraz Turcją (od wschodu). Ma dostęp do Morza Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Morza Jońskiego od zachodu oraz Morza Śródziemnego od południa.

W skład Grecji (oprócz części kontynentalnej) wchodzi około 2000 małych i dużych wysp. Najwyższym szczytem jest Olimp (2917 m n.p.m.). Grecja uznawana jest za kolebkę cywilizacji śródziemnomorskiej, miejsce narodzin demokracji, filozofii, sportu. To kraj kontrastów - przyrodniczych i kulturowych. Kraj wspaniałej kultury, ciekawej kuchni, różnorodnych obyczajów. A nade wszystko - wspaniałe miejsce na wakacyjne wojaże, wypoczynek, plażowanie.  Urzeka malowniczymi krajobrazami, pełnymi błękitu morza i zieleni.
Stolica: Ateny
Waluta: euro (EUR) - 1 Euro = 100 centów. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20,  50, 100 i 500 Euro oraz monety o wartości 1, 2 Euro i 1, 2, 5, 10, 20, 50  centów.
Język urzędowy: grecki
Inne języki: angielski, francuski

zwiń więcej

Kuchnia

Kuchnia grecka jest jedną z najpopularniejszych kuchni w Polsce. Uważana jest również za jedną z najlepszych na świecie. Któż nie zna takich smakołyków jak mousaka, tzatziki czy feta? Słynie z bogactwa smakowitych zapachów oraz wyśmienitych, regionalnych potraw. W kuchni greckiej wykorzystuje się tu dużo warzyw, owoców morza, serów i wspaniałych greckich win. Postrzegana jest jako zdrowa i prosta.

"Podstawowe terminy:

 • arnijagnięcina
 • avgolemono – zupy i sosy na bazie jajek i cytryny
 • choriatiki – czyli sałatka wiejska, w Polsce lepiej znana pod nazwą sałatka grecka – pomidory, ogórek, papryka, cebula, oliwki, feta, oliwa, zioła
 • chorta – różne gatunki zielonych części roślin, często dzikich, ugotowane w prosty sposób w wodzie z solą, podawana z oliwą i sokiem z cytryny
 • dolmades (dolmas) – małe gołąbki, mielone mięso z ryżem, częściej sam ryż w oliwie z ziołami, zawinięte w liście winogron
 • ellinikos kafes – kawa po grecku (będzie szczególnie nieroztropnie zapytać o kawę po turecku, choć w Polsce byłoby to to samo)
 • fasoladazupa fasolowa
 • feta – cierpki ser dojrzewający, specjalność kuchni greckiej, zastrzeżona nazwa, chronione skład i procedura produkcji
 • filo – typowo grecki rodzaj ciasta w cienkich płatach, z dużą zawartością oliwy, półprodukt do różnych potraw (podobne nieco do ciasta francuskiego)
 • gyros – mięso przygotowane na pionowym ruszcie, opiekane dookoła (gyros – obrót, okrążenie), podawane na talerzu lub w placku pita, z przybraniem cacyki, pomidorem, cebulą, frytkami.
 • kebab – porcja mielonego mięsa, zapiekana na ruszcie, na małej szpadce
 • keftedes – zapiekane pulpeciki z mielonego mięsa
 • kotopoulo – kurczak
 • kota – kura
 • masticha – specjalny likier z żywicą z drzewa mastyksowego
 • melidzanosalata – pasta z pieczonych bakłażanów i jogurtu
 • meze – zakąska (często, jako liczba mnoga: mezedes)
 • moscharicielęcina
 • musaka (mousaka) – zapiekanka z mięsa mielonego, makaronu, ziemniaków, bakłażana, sosu pomidorowego, zalana beszamelem
 • ouzowódka z dodatkiem anyżku
 • ouzomezes – przekąski do ouzo
 • patates tiganites – frytki
 • patates furnu – ziemniaki zapiekane w piekarniku
 • pastitsio – zapiekanka z grubego makaronu, mięsa mielonego, sosu pomidorowego, zalana beszamelem
 • psistaria – przydomowy ruszt do pieczenia, punkt gastronomiczny – smażalnia
 • retsina – wino greckie z dodatkiem żywicy sosnowej
 • rizi – ryż
 • skordalia – pasta z chleba lub ziemniaków, czosnku, oliwy i soku z cytryny
 • souvlaki (suwlaki) – szaszłyki z mięs, kawałeczki mięs zapiekane na patyczku, gyros na wynos. (l.mnoga: suwlakia)
 • spanakopita, tiropita – wypieki z ciasta filo z różnym nadzieniem: szpinakowym, serowym
 • spanakorizo - ryż z szpinakiem, podawany z świeżym sokiem z cytryny
 • taramosalata – sałatka grecka, z zawartością solonej, różowej ikry
 • tiropitakia – pierożki z ciasta francuskiego nadziewane serem feta
 • tzatziki – przybranie, na bazie zagęszczonego naturalnie jogurtu, czosnku, ogórka, oliwy, octu, dodatków
 • yemista (gemista) – pomidory i papryka, nadziewane jak polskie gołąbki
 • youvarlakia – pulpety z mięsa mielonego w sosie jajeczno-cytrynowym"

zwiń więcej

Obyczaje

Vasylikos-Bazylia

W Grecji najpiękniejszą rośliną jaką można być obdarowanym, z okazji różnego rodzaju świąt jest… bazylia. Jeżeli Grecy chcą okazać sobie szacunek, bądź też adoracje (zwłaszcza wśród młodszego pokolenia), ofiarowują sobie bazylię. Również dzieci idąc po raz pierwszy do szkoły dostają od rodziców krzaczek aromatycznej bazylii na odwagę. Zioło bazylii rośnie wokół kościołów i kapliczek. To z kolei związane jest z legendą o św. Helenie, która miała znaleźć krzyż Chrystusa w otoczeniu krzaków bazylii. Krzaczki spotkamy też na prawie każdym parapecie, ponieważ przynoszą szczęście.Rodzina
Rodzina jest niezwykle ważna. Przynależność do danego rodu wyznaczała niegdyś status społeczny. Grecka rodzina charakteryzuje się przede wszystkim silną więzią. Rodziną są nie tylko osoby połączone więzami krwi, ale także przyjaciele. Mamy tutaj również hierarchizację- od najstarszego pokolenia do najmłodszego. Nestorowie danej rodziny oraz dzieci są niezwykle szanowane. Przy różnego rodzaju okazjach zaprasza się wszystkich członków rodziny, stąd też skromne greckie wesele zaczyna się od…300 osób!
Komboloi i Tavli
Znajdując się w różnych regionach Grecji spotkamy się z widokiem mężczyzn, którzy dzierżą w dłoni przedmiot podobny do różańca. Przedmiot ten, to tzw. KOMBOLOI, czyli sznurek paciorków, przerzucany w dłoni, który ma na celu odstresowywanie i uspokajanie Greków. Przejeżdżając też przez miejscowości turystyczne, można dostrzec mieszkańców (głównie mężczyzn), którzy zaabsorbowani są gra planszową o nazwie TAVLI.
Kawa
W Grecji najpopularniejszą tradycją rozpoczynającą dzień, jest filiżanka mocnego naparu kawy(tzw. „ellinikos”- kawa po grecku), serwowanego ze szklanką wody. W ciągu dnia Grecy chłodzą się również szklanką kawy mrożonej tzw. FRAPPE, której wypija się w ciągu dnia od 3-6 szklanek. Wyjeżdżając do Grecji można zamawiać kawę frappe po róznymi postaciami:
Skieto - gorzką bez mleka i cukru
Metro - półsłodką
Gliko - słodką
Me ghala - z mlekiem
 "Oko Proroka"
 Jeżeli przebywając na terenie Grecji przytrafi nam się ból głowy, to jak mawiają Grecy musi to być „matiasmeno”, czyli po prostu „urok” bądź też „zło”. Grecy wierzą w tzw. rzucanie uroków. Uroczyć można zarówno osobę, której nie lubimy, jak i kogoś, kto podoba nam się za bardzo. Wtedy też trzeba zaopatrzyć się w tzw. OKO PROROKA. Jest to mały element ozdobny w postaci niebieskiego paciorka w kształcie oczka, która umieszcza się zarówno w biżuterii, jak i brelokach czy też przy dziecięcych wózkach. Niebieskie oczko proroka skupia na sobie całe zło, które mogłoby dosięgnąć daną osobę.

zwiń więcej

Pogoda

Klimat śródziemnomorski. W lipcu i sierpniu temperatura osiąga od 23° do 32°C. Zimy są łagodne z temperaturami od 2°do 15°C. Aktualna pogoda

Warto zobaczyć

Thessaloniki

Drugie pod względem wielkości miasto na terenie Grecji, gdzie historia styka się ze współczesnością. W programie przewidziane jest zazwyczaj zwiedzanie kościoła św. Dimitriosa - patrona miasta, ulicy Egnatia, Łuku Galeriusza, Białej Wieży, na której z dumą powiewa grecka flaga narodowa oraz Muzeum Archeologicznego.
Święta Góra Athos
Rejs wycieczkowy wokół prawosławnych monastyrów na Płw. Athos. Athos stanowi Autonomiczną Republikę mnichów, do której wstęp mają tylko i wyłącznie mężczyźni. Każdy z monastyrów, specjalizuje się w danej dziedzinie, głównie w pisaniu świętych dla Greków ikon. Aby dostać się i kontemplować w jednym z tamtejszych monastyrów wymagana jest specjalna wiza, która umożliwia mężczyznom pobyt na Atosie w okresie jednego tygodnia. Jeśli chodzi o kobiety, to wstęp do Monastyrów jest surowo wzbroniony, do tego stopnia, iż w obrębie republiki nie występują żadne zwierzęta hodowlane płci żeńskiej. Jedyną możliwością podziwiania monastyrów są rejsy organizowane wokół Świętej Góry Athos. Wycieczka rozpoczyna się w małym miasteczku o nazwie Ouranoupolis, które jest równocześnie granica rozdzielającą monastycyzm od życia świeckiego.
Ateny
Wycieczka do stolicy Grecji na pewno pozostawi szereg ciekawych wspomnień. Ateny nazwę zawdzięczają swojej patronce-bogini mądrości-Atenie. Program standardowej wycieczki obejmuje zwiedzanie Akropolu z najpiękniejszymi zabytkami architektury greckiej, Teatru Dionizosa, Łuku Hadriana, Placu Syntagmam Parlamentu - zmiana warty przez greckich żołnierzy tzw. Evzones, Stadionu Olimpijskiego, Ruin Świątyni Zeusa oraz Muzeum Narodowego, gdzie znajdują się duże zbiory dzieł sztuki cykladzkiej, minojskiej, mykeńskiej i klasycznej, a także ateńskiej.
Wieczór Grecki
Wyjazd do kasztelu lub hotelu gdzie czeka "szwedzki stół" ze specjałami greckiej kuchni (sałatka grecka, greckie dolmades, tzatziki oraz wiele innych przysmaków), nauka najsłynniejszych greckich tańców (taniec „Greka Zorby”, syrtaki), wspaniała zabawa przy dźwiękach greckich melodii przy akompaniamencie bouzouki, podczas której będzie można zapoznać się z elementami kultury greckiej (wymagany dobry nastrój).
Meteory
Wycieczka do korzeni greckiego monastycyzmu, wzniesionych na skałach, greckich klasztorów prawosławnych tzw. monastyrów. Najczęstsze jest zwiedzanie „zawieszonych na skale” klasztorów, wytwórni ikon (zapoznanie z techniką „pisania” ikony) , możliwość zakupów oraz zwiedzanie Doliny Tempi ( kościółek św. Paraskiewi – patronki niewidomych). Przy wstępie do monastyrów Panie proszone są o zakrycie ramion i założenie długiej spódnicy, Panowie o założenie długich spodni.
Rejs na wyspę Skiathos
Zwiedzanie jednej z najpiękniejszych wysp Archipelagu Sporad Północnych, której nazwa oznacza tyle samo co w „cieniu Góry Athos”. Wyspa szczyci się obecnością wielu klasztorów- Evangelistria, Agios Charalambos, Panagia tis Kechrias i Kounistria. Kolejnym punktem programu jest zabawa w rytmach greckich melodii.
Olimp, Dion
Zwiedzanie miasteczka Litochoro ( skąd prowadzi jeden ze szlaków na Górę Olimp), Doliny Enipeus, która została wyrzeźbiona przez rzekę o tej samej nazwie, Archeologicznego Miasteczka Dion (pozostałości kompleksu świątynnego oraz starożytnego miasta), położonego 15 km na południowy zachód od Katerini.

zwiń więcej

Informacje praktyczne

PRZEPISY WJAZDOWE

Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.  Wjazd bezwizowy przy pobycie do 90 dni.
PRZEPISY CELNE
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy.
Nie wolno prowadzić pojazdów pożyczonych okazjonalnie od znajomych Greków lub członków rodziny, jedynie wynajętych z wypożyczalni samochodów.
ŚWIĘTA
Kalendarz dni wolnych oraz świąt nie odbiega od europejskich standardów, jednakże należy mieć na uwadze, że Grecja jest krajem prawosławnym, co oznacza, że terminy świąt kościelnych nie zawsze są zgodne z polskimi.
PRZYDATNE INFORMACJE
Urzędy pracują przeważnie w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku (dotyczy to także banków).
Sklepy są zazwyczaj czynne do godz. 20.00 lub 21.00 (z przerwą w ciągu dnia) we wtorki, czwartki i piątki. W poniedziałki, środy i soboty handel kończy się w porze sjesty (ok. godz. 15.00).
W większości miast i ośrodków turystycznych w Grecji znajdują się biura Narodowej Organizacji Turystycznej  , gdzie udostępniane są bezpłatne informatory turystyczne, mapy, rozkłady jazdy pociągów, autobusów, promów. Centrala EOT znajduje się w Atenach przy ul. Tsocha 7, 115 21 Athens, tel. ( +30) 210-87-07-000. Biuro informacji EOT ul. Dionisiou Areopagitou 18-20, 105 58 Athens tel. (+30) 210-331-03-92, (+30) 210-331-07-16; e-mail: [email protected]; skargi: [email protected]
Ważne telefony: karetki pogotowia: 166, dyżurujące szpitale, apteki, lekarze: 14944, policja: 100, Europejski nr dot. sytuacji nagłych: 112, straż pożarna: 199, policja turystyczna: 171, informacje o środkach transportu miejskiego (bieżący rozkład jazdy, informacje o strajkach): 11185 WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych  z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ:
https://polakzagranica.msz.gov.pl/  
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

zwiń więcej

Grecja autokarem

Grecja autokarem Mamy nadzieję, że informacje, które znalazłeś powyżej przekonały Cię do tego, że Grecja autokarem to doskonały wybór na najbliższe wakacje. Nie ważne czy jedziesz na wczasy całą rodziną, z ekipą znajomych czy solo, Grecja autokarem to gwarancja udanych wakacji! Zarezerwuj wakacje Grecja autokarem!

Witaj na stronie EPT!