EURO POL TOUR - Tour Operator
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Chorwacja

Chorwacja

Chorwacja autokarem

Oferta


Opis kraju

Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim i graniczące od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej.

Kraj leży na obszarze zlewisk Morza Czarnego i Adriatyku. Rzeki w Chorwacji środkowej i północnej są duże i należą do zlewiska Morza Czarnego (Sava, Drava, Dunaj). Rzeki, które mają ujście do Adriatyku, są krótkie i o dużych spadkach. W Chorwacji nie ma wielu jezior i są one raczej nieduże. Największe - Vrana niedaleko Biogradu - liczy około 30 km2.
Chorwacja to jeden z najatrakcyjniejszych regionów wypoczynkowych w Europie. Długo można by opowiadać o rozsianych wzdłuż wybrzeża kurortach, o pięknych starych miastach z cennymi zabytkami architektury, malowniczych krajobrazach, wyjątkowej śródziemnomorskiej kuchni oraz niezwykłej gościnności jego mieszkańców.

zwiń więcej

Kuchnia

Kuchnia chorwacka jest bardzo zróżnicowana i zarazem bardzo interesująca. Na jej teraźniejszy kształt miała wpływ przede wszystkim barwna historia tego kraju. Ponieważ Chorwacja jest krajem leżącym nad Morzem Adriatyckim, podstawowym składnikiem menu Chorwatów są ryby. Najpopularniejszy sposób przyrządzania ryb to pieczenie ich na ruszcie, duszenie kawałków ryby razem z pomidorkami i cebulą - zwanych regionalnie brodetem. Podaje się również ryby gotowane - lešo. Polecamy także girice, czyli malutkie rybki smażone w całości na głębokim oleju. Lignje na žaru lub jastog to owoce morza - kalmary i langusty.  

Kuchnia chorwacka może pochwalić się potrawami, które zyskały duże uznanie na całym świecie. Tradycyjne dania związane z Chorwacją to: pršut - rodzaj suszonej szynki wieprzowej, paški sir - owczy ser, fiš paprikaš - pikantny gulasz rybny. W różnych regionach tego pięknego kraju podstawą diety także jest  mięso. Najczęściej wykorzystywanym mięsem jest cielęcina, jagnięcina czy wołowina. Chorwacja to kraj, który dzięki sprzyjającemu klimatowi ma wiele winnic. W Chorwacji możemy też zasmakować słynnej rakii.
Co do słodkości, za typowe desery uchodzą owoce, suszone figi lub winogrona, miód oraz ciasta z makiem, orzechami bądź dżemem śliwkowym.

zwiń więcej

Obyczaje

Gościnność

Chorwaci są bardzo gościnni. Szczególnie poza centrami turystycznymi, gdzie do obecności turystów lokalna społeczność się jak by przyzwyczaiła. Prywatnie wynajmowane mieszkania za nieduże pieniądze to często sposób na zawiązanie świetnej znajomości. Nierzadko w cenie pokoju jest też pogawędka wieczorem przy wyszukanym z domowej piwniczki winie czy poczęstunek składający się z lokalnych specjałów. Polacy postrzegani są raczej pozytywnie.
Rozrywka
Chorwaci są narodem nie tylko chętnie kultywującym święta kalendarza kościelnego, ale nie stronią także od wszelkiego rodzaju zabaw. Widać do szczególnie po licznie odbywających się festiwalach podczas karnawału.
Jedną z ciekawszych tradycji karnawałowych jest parada dzwonników, którzy ubrani w marynarskie stroje, noszą na plecach baranią skórę i przypięte do pasów dzwony. Niektórzy dzwonnicy posiadają też specjalną drewnianą maskę. Dzwonnicy idą w korowodzie i w zależności od wsi, z której przybywają, kroczą specjalnym krokiem który sprawia, ze dzwony każdej grupy dzwonią inaczej.

zwiń więcej

Pogoda

Chorwacja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanego w głębi kraju. Średnia miesięczna temperatura powietrza kształtuje się następująco:

styczeń 3 °C i lipiec 24 °C – Rijeka
styczeń 9 °C i lipiec 27 °C – Dubrownik
styczeń 0 °C i lipiec 24 °C – w głębi kraju
Aktualna pogoda

zwiń więcej

Warto zobaczyć

Dubrownik – będący wizytówką Chorwacji. Miasto to znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, skrywające dzwonnicę miejską, gotycko – renesansowy pałac Sponza i Pałac Rektorów, barokowy Kościół św. Błażeja i Katedrę Wniebowzięcia NMP przyciąga turystów jak magnes. Jego kamienne uliczki są wręcz niesamowite, bruk jest tak wypolerowany (stopami przybywających tu podróżników), że można się po nim ślizgać.

Jeziora Plitvickie – utworzony tu park narodowy jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Chorwacji. 16 jezior położonych na różnych poziomach i połączonych aż 92 wodospadami i kaskadami. Woda ma tutaj niespotykany turkusowo – zielony kolor. Kapać można się w wyznaczonych miejscach.
Hvar – jest dzisiaj uważany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Przepyszne wino i oliwki, a także świeże ryby przyciągają na wyspę amatorów dobrego jedzenia i słodkiego leniuchowania.
Amfiteatr w Puli wybudowany został na przełomie I wieku przed naszą erą oraz I wieku naszej ery. Do areny prowadzi piętnaście bram. Amfiteatr kształtem przypomina elipsę. Pomieścić mógł aż 23 tysiące widzów, dzięki czemu był szóstą pod względem wielkości budowlą tego typu na świecie. Obok Koloseum w Rzymie oraz Al-Dżamm w Tunezji jest jedną z najlepiej zachowanych rzymskich aren.
Zlatni Rat jest jedną z najpiękniejszych plaż nad Morzem Adriatyckim, na wyspie Brac. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Plażę na tle innych wyróżnia charakterystyczny kształt rogu (stąd inne jej określenia, jak "Złoty Róg" lub po angielsku: "Golden Horn"). Długości „ramion” plaży wynoszą: 420 m – lewe oraz 360 m – prawe. Jest to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Surferzy oraz fani nart wodnych z pewnością nie zaznają tu nudy.
Chorwacja, Park Narodowy Krka. W Parku Narodowym Krka można zobaczyć siedem malowniczo położonych wodospadów połączonych fantazyjnymi naturalnymi formami geologicznymi. Co ciekawe, miedzy wodospadami, z wyjątkiem najwyższego, można się kąpać.
Zadar – miasto i jego okolice przyciągają turystów lubiących zwiedzać i spragnionych kontaktu z naturą. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest kościół św. Donata z rotunda zbudowana w IX w.

zwiń więcej

Informacje praktyczne

CHORWACJA (Republika Chorwacji)

Stolica: Zagrzeb
Waluta: kuna chorwacka (HRK), 1 HRK = 100 lipa;
Język urzędowy: chorwacki
Inne języki: serbski, włoski (Istria)
DOKUMENTY WJAZDOWE
Wjazd na terytorium Republiki Chorwacji dozwolony jest na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów EOG) dowodu osobistego. Niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie w związku z popełnionym przestępstwem lub wykroczeniem, właściwe organy mogą tymczasowo i za pokwitowaniem zatrzymać jego dokument podróży. Cudzoziemcy są obowiązani posiadać środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów pobytu, przejazdu i wyjazdu w wysokości minimum 100 EUR (lub równowartość w walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu, a w przypadku osób  mających potwierdzone zaproszenie od chorwackiej osoby fizycznej lub prawnej albo voucher turystyczny - 50 EUR na dzień.
Uwaga: Zaleca się, aby osoby  małoletnie podróżujące bez opieki rodziców (opiekuna prawnego) posiadały przy sobie zgodę, sformułowaną w języku angielskim i podpisaną przez opiekuna prawnego, z podanym jego adresem i numerem telefonu (nie dotyczy wpisanych na listę uczestników wycieczek).
PRZEPISY CELNE
Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolniony z cła jest wwóz do 200 szt. papierosów, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę. Przywóz leków zawierających substancje narkotyczne – tylko w ilości niezbędnej na czas podróży; dokumentację medyczną (informacja o chorobie, recepta) należy okazać na granicy. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wwozu żywności w bagażu turystycznym na własne potrzeby w podróży nie są rygorystyczne, dozwalają na przywiezienie np. do 10 kg mięsa i jego przetworów, nie nakładają limitów na przywóz np. pieczywa i makaronów. MEDYCZNE
Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu – ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków). Apteki czynne w godz. 8.00-19.00 w dni robocze oraz do godz. 14.00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę. INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy (kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Nie jest wymagane posiadanie „zielonej karty”. Ze względu na czasochłonne procedury odszkodowawcze zaleca się wykupienie polisy autocasco (AC). Autostrady są płatne. Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie, w niektórych przypadkach nawet do 2000 Euro;  bezwzględnie należy przestrzegać:
ograniczeń prędkości, obowiązku używania świateł mijania w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności oraz przez całą dobę w okresie zimowym.
obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe;
zakazu korzystania z telefonu komórkowego (dozwolona instalacja zestawu głośnomówiącego);
zasad parkowania (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).
Uwaga! Dozwolony poziom zawartości alkoholu w organizmie kierującego wynosi 0,5 promila (dla kierowców zawodowych w trakcie wykonywania pracy – 0,0 promila). Jednak spowodowanie wypadku przez kierowcę, w którego organiźmie wykryto alkohol w ilościach nawet śladowych, zawsze jest traktowane jako czyn popełniony pod wpływem alkoholu i karane szczególnie dotkliwie.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Należy pamiętać, iż podczas podróży do Orebića, Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr. PŁATNOŚCI
Cudzoziemcy mogą realizować płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi a także czekami podróżnymi większości znanych banków i agencji turystycznych. Euroczeki i czeki bankowe należy wymienić na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w bankach, na poczcie oraz licznych punktach wymiany (Mjenjačnica), niewykorzystane kuny można wymienić na inną walutę. Banki są czynne w dni robocze w godz. 9.00-19.00, w soboty do godz. 13.00. Banki dyżurne w większych miastach czynne są także w niedzielę. NURKOWANIE
Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi.
W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.
OSTRZEŻENIE MSZ
Przestrzega się przed pochopnym korzystaniem z pozornie atrakcyjnych (bardzo tanich) ofert chorwackich pośredników turystycznych, ze względu na ryzyko oszustwa. Zalecana jest także ostrożność przy korzystaniu z ofert turystycznych zamieszczanych na stronach internetowych przez właścicieli apartamentów w Chorwacji. Wycofanie wpłaconej zaliczki w przypadku zmiany okresu pobytu (np. jego skrócenia) czy w związku z nieodpowiednim standardem miejsca zakwaterowania może okazać się niemożliwe.
WAŻNE NUMERY
Telefony dyżurne: Centrum Dyżurne 112, policja 192, straż pożarna 193, pogotowie 194, pomoc drogowa 1987. WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych  z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ

zwiń więcej

Chorwacja autokarem

Chorwacja autokarem Mamy nadzieję, że informacje, które znalazłeś powyżej przekonały Cię do tego, że Chorwacja autokarem to doskonały wybór na najbliższe wakacje. Nie ważne czy jedziesz na wczasy całą rodziną, z ekipą znajomych czy solo, Chorwacja autokarem to gwarancja udanych wakacji! Zarezerwuj wakacje Chorwacja autokarem!

Witaj na stronie EPT!