EURO POL TOUR - Tour Operator
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Niemcy

Niemcy

Niemcy autokarem

Oferta


Opis kraju

Niemcy – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (tzw. landów) i zajmuje powierzchnię 357 021 km². Jest najludniejszym krajem Unii Europejskiej.  Niemcy na północy graniczą z Danią, na wschodzie z Polską i Republiką Czeską, na południu z Austrią oraz Szwajcarią, na południowym zachodzie z Francją i Luksemburgiem, a na północnym zachodzie z Belgią i Holandią. Republika Federalna Niemiec składa się z 16 krajów związkowych (niem. Länder), z których trzy stanowią pojedyncze miasta:

     Badenia-Wirtembergia (Baden-Württemberg) - stolica Stuttgart
     Bawaria (Bayern) - stolica Monachium (München)
     Berlin - miasto wydzielone
     Brandenburgia (Brandenburg) - stolica Poczdam (Potsdam)
     Brema (Bremen) (z Bremerhaven) - miasto wydzielone
     Dolna Saksonia (Niedersachsen) - stolica Hanower (Hannover)
     Hamburg - miasto wydzielone
     Hesja (Hessen) - stolica Wiesbaden
     Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) - stolica Schwerin
     Nadrenia Północna-Westfalia (Nordrhein-Westfalen) - stolica Düsseldorf
     Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) - stolica Moguncja (Mainz)
     Saara (Saarland) - stolica Saarbrücken
     Saksonia (Sachsen) - stolica Drezno (Dresden)
     Saksonia-Anhalt (Sachsen-Anhalt) - stolica Magdeburg
     Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein) - stolica Kilonia (Kiel)
     Turyngia (Thüringen) - stolica Erfurt
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Republika Federalna Niemiec
członek Unii Europejskiej
Powierzchnia: 357 340 km²
Ludność: ok. 80 767 000
Stolica: Berlin
Waluta: Euro (EUR)
Język: niemiecki
Religia dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Najwyższy punkt: Zugspitze (2962 m n.p.m.)
Najdłuższe rzeki: Ren, Dunaj, Inn, Łaba, Odra
Największe jeziora: Müritz, Jezioro Bodeńskie i Chiemsee

zwiń więcej

Kuchnia

Niemiecka kuchnia kojarzy nam się przede wszystkim z obfitymi mięsnymi daniami, z kiszoną kapustą, ziemniakami i piwem. Tymczasem jest to kuchnia różnorodna, zebrana z różnych regionów Niemiec.

W kuchni niemieckiej można również spotkać wpływy włoskie, greckie, hiszpańskie, tureckie, polskie, czeskie i słowackie oraz dalekowschodnie. Nie istnieje typowa jednolita kuchnia narodowa. Jest natomiast wiele potraw regionalnych, które stały się symbolami całego kraju.
Tradycyjne niemieckie śniadanie to zazwyczaj kiełbasa na gorąco i kawa. Głównym posiłkiem dnia jest obiad, spożywany między godziną 12.00 a 14.00 (lub później w zależności od pracy). Kolacja jest zwykle mniejszym posiłkiem, na który składają się często kanapki.  
Popularne są tu różnego rodzaju kiełbasy: Weisswurste (biała kiełbasa), Rostbratwurste (specjalność Brandenburgii). Niemcy spożywają znaczne ilości makaronu (Nudeln), kluski gotowane na parze (Dampfnudel) oraz duże ilości chleba (kilkaset gatunków).
Królową warzyw w Niemczech jest kapusta przygotowywana na różne sposoby. Nie brakuje oczywiście ziemniaków, kalafiorów czy brukselki. Nie brakuje też innych warzyw. W niektórych regionach popularne są zupy: Gulaschsuppe – wersja gulaszu węgierskiego, Zwiebelsuppe – z czerwonej cebuli, zupa soljanca - ostra zupa ukraińska podawana głównie na wschodzie kraju, ma ją w karcie większość berlińskich restauracji. Bliskość Morza Bałtyckiego i Północnego powoduje, że popularne (szczególnie na północy) są ryby.
Dania kuchni niemieckiej tradycyjnie przyprawione są solą, czarnym pieprzem, ketchupem, musztardą i majonezem.
Tradycyjnym napojem całych Niemiec jest piwo. Tradycyjne niemieckie piwo nie jest pasteryzowane. Wino jest również bardzo popularnym napojem, którego spożycie ciągle wzrasta. Czerwone wino jest bardziej popularne od wina białego.

zwiń więcej

Obyczaje

Święta

Liczba dni wolnych od pracy jest różna w zależności od poszczególnych krajów związkowych. Dni wolne od pracy obowiązujące na terenie całych Niemiec to: Nowy Rok (1 stycznia), Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Dzień Pracy (1 maja), Wniebowstąpienie Pańskie, drugi dzień Zielonych Świątek, Święto Zjednoczenia Niemiec (3 października), Boże Narodzenie (25 grudnia) oraz 26 grudnia, czyli dzień św. Szczepana.
Dodatkowo w niektórych krajach związkowych wolne od pracy są: Święto Objawienia Pańskiego (6 stycznia), Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Dzień Reformacji (31 października), Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Dzień Pokuty (20 listopada). Symbolami kraju są Brama Brandenburska i Reichstag.
Obecnie Reichstag jest siedzibą Bundestagu, czyli niemieckiego parlamentu i jest najczęściej pokazywanym w mediach budynkiem Niemiec. Brama Brandenburska nazwana Bramą Pokoju i Wolności stanowi symbol zjednoczenia Niemiec.
Niemcy uwielbiają jedzenie w dużym gronie i biesiady. Należą do czołówki narodów pod względem ilości spożycia „złotego napoju”. O szczególnej atencji do piwa świadczą liczne święta i festyny obchodzone ku jego czci. Oktoberfest to największe święto piwa na świecie. Obchodzone jest od 1810 r, obecnie we wrześniu. To swoiste dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła ok. 6 mln. W czasie trwającego przez tydzień święta można wziąć udział w koncertach na żywo lub zabawić się przy typowej, bawarskiej muzyce. Mieszkańcy w czasie Oktoberfestu noszą tradycyjne ubranie. Od końca listopada do Bożego Narodzenia, w największych miastach odbywają się bożonarodzeniowe jarmarki. Na stoiskach, przy dźwiękach świątecznej muzyki, można kupić ozdoby, świece, zabawki, wyroby rzemieślnicze, grzane wino, świąteczne słodycze. Do niemieckiej tradycji należą wielkanocne marsze na rzecz pokoju na świecie. W poniedziałek wielkanocny przez ulice miast przechodzą kolorowe pochody z transparentami, flagami, pokojowymi hasłami.

zwiń więcej

Warto zobaczyć

Bogata historia Niemiec pozostawiła wiele śladów - cennych zabytków architektonicznych, historycznych miejsc, niezwykłych krajobrazów przyrodniczych i wartości kulturowych.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Niemczech znajduje się 36 obiektów kulturalnych i trzy miejsca przyrodnicze:
- Katedra w Akwizgranie
- Katedra w Spirze
- Kościół pielgrzymkowy w Wies
- Pałace Augustusburg i Falkenlust w Brühl
- Katedra Mariacka i kościół Św. Michała w Hildesheim
- Trewir - zabytki rzymskie, katedra Św. Piotra i kościół Mariacki
- Lubeka - miasto hanzeatyckie
- Pałace i zespoły parkowe w Poczdamie i Berlinie
- Opactwo i klasztor Altenmünster w Lorsch
- Kopalnie w Rammelsberg, zespół zabytkowy w Goslar i system gospodarowania wodą w regionie Górnego Harzu
- Bamberg
- Opactwo Maulbronn
- Kolegiata, zamek i Stare Miasto w Quedlinburgu
- Huta żelaza w Völklingen
- Kopalnia skamielin w Messel
- Zabytki upamiętniające pobyt Lutra w Eisleben i Wittenberdze
- Katedra w Kolonii
- Budynki Bauhausu w Weimarze i Dessau
- Klasycystyczny Weimar
- Museumsinsel (Wyspa Muzeów) w Berlinie
- Zamek Wartburg
- Ogrody Dessau-Worlitz
- Wyspa klasztorna Reichenau
- Kompleks przemysłowy kopalni Zollverein w Essen
- Dolina górnego Renu
- Stare Miasta Stralsundu i Wismaru
- Park Mużakowski/Muskauer Park - obiekt transgraniczny polsko-niemiecki.
- Ratusz i posąg Rolanda na rynku w Bremie
- Granice Cesarstwa Rzymskiego - Niemcy / Wielka Brytania - obejmuje dwa odcinki linii granicznej, wyznaczającej kres Cesarstwa Rzymskiego w czasie jego największego rozkwitu w II w.n.e.; oba odcinki liczą łącznie 550 km od północnego zachodu Niemiec do Dunaju na południowym wschodzie
- Stare miasto w Ratyzbonie wraz z dzielnicą Stadtamhof
- Pierwotne lasy bukowe w Karpatach (obiekt transgraniczny) Niemcy / Słowacja / Ukraina
- Modernistyczne osiedla mieszkaniowe w Berlinie
- Morze Wattowe - Dania / Holandia / Niemcy
- Fabryka obuwia Fagus w Alfeld  
- Prehistoryczne osady na palach - Austria / Francja / Niemcy / Słowenia / Szwajcaria / Włochy
- Pierwotne karpackie lasy bukowe i stare lasy bukowe w Niemczech - Niemcy / Słowacja / Ukraina
- Opera Margrabiów w Bayreuth
- Park Wilhelmshöhe
- Karoliński westwerk kościoła i „civitas” w Corvey
Ponadto 7 miejsc znajduje się na liście oczekującej.

zwiń więcej

Informacje praktyczne

 PRZEPISY WJAZDOWE

Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Wjazd bezwizowy przy pobycie do 90 dni.
PRZEPISY CELNE
- Do Niemiec można wwieźć na użytek własny do: 10 l spirytusu, 20 l wyrobów spirytusowych (np. likier, sherry, porto), 90 l wina (w tym tylko 60 l wina musującego) i 110 l piwa, do 800 szt. papierosów. Kontrola celna może być prowadzona na całym terytorium Niemiec.
- Sprzęt strzelecki typu Paintball jest traktowany w Niemczech jak broń.
- Zwierzęta domowe muszą mieć paszporty, zaświadczenia o szczepieniach i przebytych chorobach, identyfikator w postaci tatuażu lub elektronicznego chipu.
SZCZEPIENIA/OPIEKA ZDROWOTNA
Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie są wymagane szczepienia.
Osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w Polsce mają prawo do opieki medycznej w Niemczech w ramach tego ubezpieczenia. Niezbędnym dokumentem jest wówczas Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez oddziały NFZ. Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia zdrowotne w zakresie koniecznym, tj. w razie nagłych dolegliwości, choroby czy wypadku. Korzystając w Niemczech z opieki medycznej należy liczyć się z obowiązkiem opłacenia gotówką 10 EUR (bez względu na posiadanie EKUZ) przy pierwszej wizycie u lekarza w danym kwartale (tzw. opłata kwartalna) oraz z opłatą w wysokości 10% kosztów transportu sanitarnego do szpitala na terenie Niemiec. Orientacyjna cena standardowej wizyty lekarskiej (prywatnej lub w przypadku braku EKUZ) to ok. 50 EUR. Cena jednej doby pobytu w szpitalu (bez kosztów badań, zabiegów i operacji) - od 500 EUR.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Polskie prawo jazdy jest honorowane.
Z uwagi na ograniczone możliwości samodzielnych napraw pojazdu (jest to niedozwolone np. na autostradach) oraz stosunkowo wysokie koszty usług w specjalistycznych warsztatach zaleca się wykupienie ubezpieczenia Assistance obowiązującego za granicą.
Przejazd autostradami w Niemczech jest dla samochodów osobowych bezpłatny. Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, a w bardziej drastycznych przypadkach także zatrzymaniem prawa jazdy.
Uwaga: W niektórych niemieckich miastach zostały wprowadzone tzw. zielone strefy Umweltzone z ograniczonym prawem wjazdu.
Niemiecka policja rygorystycznie kontroluje stan techniczny pojazdów.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Poza sytuacjami wyjątkowymi nie ma ograniczeń swobody podróżowania po kraju.
 
BEZPIECZEŃSTWO
Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością pospolitą. W miejscach gromadzenia się wielu osób (stadiony, dworce, lotniska, imprezy masowe, duże sklepy), gdzie mogą działać złodzieje kieszonkowi, należy zachować większą ostrożność. Ofiary przestępstwa powinny zgłosić się na policję lub wezwać ją telefonicznie (tel. 110 lub 112). Należy zadbać o sporządzenie protokołu zdarzenia i poprosić o jego kopię. W razie wypadku lub konieczności uzyskania pomocy lekarskiej należy wezwać pierwszą pomoc medyczną (tel. 112). Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec
Niemcy, Berlin, Lassenstr. 19-21, 14193
Tel.: +49 30 22 313 201 Tel.: +49 1637887676 Tel. dyżurny: +49 30223130
Instytut Polski w Berlinie
Niemcy, Berlin, Burgstrasse 27, 10178
Tel. dyżurny: +49 30 2475810
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie
Niemcy, Berlin, Richard-Strauss-Str. 11, 14193 Berlin-Grunewald
Tel.: +49 30 22 313 0 Tel. dyżurny: +49 30 22 313 201 WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych  z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ

zwiń więcej

Witaj na stronie EPT!