EURO POL TOUR - Tour Operator
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Litwa

Litwa

Litwa autokarem

Oferta


Opis kraju

LITWA

(Republika Litewska)
Stolica: Wilno
Waluta: euro, 1 EUR = 100 centów
Język urzędowy: litewski
Inne języki: rosyjski, polski, angielski
Litwa, Republika Litewska – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
Pierwsza wzmianka o Litwie pochodzi z 14 lutego 1009, jednak państwo litewskie powstało dopiero w XIII wieku. W XIV wieku ówczesne Wielkie Księstwo Litewskie było największym państwem w Europie, w 1385 weszło w związki z Polską, które przerodziły się w 1569 w trwałą unię realną (unia lubelska). W latach 1795–1918 Litwa znajdowała się pod władzą rosyjską. W 1918 powstała niepodległa Republika Litewska, w 1940 przekształcona w Litewską Socjalistyczną Republikę Radziecką. 11 marca 1990 Litwa ogłosiła deklarację niepodległości.

zwiń więcej

Kuchnia

Kuchnia litewska, choć mało oryginalna ze względu na burzliwą historię naznaczona wpływami kuchni: rosyjskiej, ukraińskiej, polskiej, tatarskiej, białoruskiej oraz żydowskiej, ceniona jest na całym świecie. Znany jest: chłodnik litewski, kołduny, różnego rodzaju pierogi, cepeliny, kugielis, łabas. Łabas po litewsku znaczy pozdrowienie. Kuchnia litewska jest bowiem odzwierciedleniem gościnnej natury Litwinów, którzy są pogodni, otwarci. Lubią tańczyć i śpiewać, i cenią sobie tradycję.

Pogoda

Litwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, morskiego - na Zachodzie i kontynentalnego - na Wschodzie kraju. Występują tu cztery pory roku odpowiadające polskim. Średnia temperatura zimą waha się pomiędzy -3 °C a -8 °C, latem zaś wynosi ok. 17 °C.

Kiedy najlepiej pojechać na Litwę? Najlepszą porą na wyjazd na Litwę jest lato, gdyż temperatury wtedy są najwyższe, a opady najmniejsze.
Aktualna pogoda na Litwie: KLIK

zwiń więcej

Warto zobaczyć

Wilno - najpiękniejsze miasto Litwy zarówno pod kątem zabytków, jak i specyficznego klimatu. Na turystów czeka Senamiestis czyli wileńska Starówka z licznymi kościołami, rezydencjami i kamienicami. Spacer nad rzeka Wilią, odpoczynek przy katedrze i podziwianie uroków Baszty Giedymina czy Góry Krzyży.

Troki - szczególnie piękny i chyba najciekawszy na Litwie obiekt, to zamek na wyspie jeziora Gelve. Zachowany w doskonałym stanie, symbol nie tylko czasów litewkiej siły, ale również Krzyżaków, którzy gościli tu przez pewien czas. To jedyna w Europie twierdza na wodzie pochodząca z okresu gotyku. Troki to jednak nie tylko zamek, ale również doskonale rozwinięta społeczność Karaimów i starannie kultywowane tradycje tej grupy etnicznej. Architektura i świątynie do tej pory trwają tu w stanie niezmienionym.
Kowno - miasto określane jako drugie w kraju, szczególnie pięknie usytuowane przy ujściu Wilii do Niemna, na terenach zielonych, bogatych przyrodniczo. Centrum przemysłowe i kulturalne. Samo miasto posiada specyficzny urok spokojnego, starego grodu z katedrą w centralnym punkcie, szerokimi alejami z mnóstwem drzew i zamkiem na pamiątke dawnych czasów.
Kłajpeda - Litwini określaja Kłajpedę jako "bramę na świat". Ogromny port przeładunkowy, z mnóstwem masztów i wysokich, strzelających w niebo żurawii robi wrażenie. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć wielkie oceaniczne statki transportowe. Poza tym turystów zaprasza Muzeum Morskie z akwarium i delfinarium, kilka muzeów, parki i oczywiście plaże.
Parki narodowe - koniecznie na Litwie trzeba zajrzec do parków narodowych, gdzie w postaci nienaruszonej można podziwiać fantastyczną przyrodę klimatu umiarkowanego. Najważniejsze parki są trzy: Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, Dzukijski Park Narodowy oraz Auksztocki Park Narodow.

zwiń więcej

Informacje praktyczne

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Litwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatelom UE oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu.
PRZEPISY CELNE
Obywatele RP wjeżdżający i wyjeżdżający z Litwy nie podlegają ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego, a nie na sprzedaż, i nie przekraczają unijnych limitów. Sprzedaż lub przekroczenie unijnych limitów grozi konfiskatą towarów oraz dodatkowymi karami np. odebraniem pojazdu, którym towary były przewożone. Według Dyrektywy UE z 2008 r. dopuszczalne limity towarów akcyzowych przeznaczonych do własnego użytku to:
- 800 szt. papierosów
- 400 szt. cygaretek
- 200 szt. cygar
- 1 kg tytoniu
- Napoje spirytusowe 10 l
- Pośrednie 20 l
- Wino 90 l w tym 60 l. wina musującego
- Piwo 110 l

zwiń więcej

Witaj na stronie EPT!